دوشنبه , فروردین , 18/1/1399
خانه / اسلایدر / گفتگو با « علیرضا محمدیان سقین سرا» و « لیلا مددی سقین سرا » زوج نويسنده تبريزي : هیچ گونه حمایتی از ما صورت نمی گیرد!

گفتگو با « علیرضا محمدیان سقین سرا» و « لیلا مددی سقین سرا » زوج نويسنده تبريزي : هیچ گونه حمایتی از ما صورت نمی گیرد!

به گزارش پايگاه خبري تحليلي سل تي تي ، دنياي نويسندگي بدون شك عرصه اي نيست كه هركسي بتواند وارد آن شود. بدون شك تحصيل،آموزش، مطالعه زياد، تخصص، استعداد و… از لازمه هاي يك نويسنده است تا بتواند انديشه و تفكر خويش را در قالب كتابي در اختيار ديگران قرار بدهد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 2333-768x1024.jpg است

حالا تصور كنيد يك آقاي سرویس کار لوازم خانگی گرمایشی و برودتی و يك خانم خانه دار، چقدر بايد مطالعه و تلاش كنند تا بتوانند نويسنده بيش از 20 جلد كتاب باشند!

كار بزرگي كه عليرضا محمديان سقين سرا و ليلا مددي سقين سرا انجام دادند. زوج هنرمندي كه در كنار يك زندگي عاشقانه در كنار دخترشان ويدا و پسرشان نيما، به نويسندگي هم عشق مي ورزند.

كار اين زوج هنرمند مي تواند الگويي باشد براي همه علاقه مندان به عرصه نويسندگي كه مي توانند با تلاش و مطالعه زياد حرف هايي براي گفتن داشته باشند.

« راه نجات» ، «دیار سقین‌سرا در گذر تاریخ، فرهنگ و تمدن»،«گنجينه هاي طلايي زندگي»، «شفا و شفاعت از ديگاه عقل و منطق» و … از جمله آثار اين زوج هنرمند مي باشد.

بدون شك اين زوج هنرمند با حمايت هاي فرهنگي  مي توانند حرف هاي بيشتري براي گفتن داشته باشند. گفتگوي صميمانه اي با اين زوج خوب و مهربان كه داشته ايم كه از نظرتان مي گذرد:

*لطفا مختصری از خودتان بگویید.

محمديان:  بنده علیرضا محمدیان سقین سرا متولد سال 1351 ساکن تبریز دارای یک خانواده 4 نفره خوشبخت هستم.

مددي: به نام خداوند لوح و قلم، حقیقت نگار وجود و عدم، خدایی که داننده رازهاست، نخستین سر آغاز آغازهاست. بنده لیلا مددی سقین سرا متولد سال 1355 ساکن تبریز هستم و در کنار همسر باوفا، دختر نازنین و پسر گلم زندگی سرشار از مهر و محبت را در خانه ای باصفا میگذرانیم.

*شغل اصلی شما چیست؟

محمديان: شغل اصلی بنده سرویس کاری لوازم خانگی گرمایشی و برودتی است که حدود 27 سال به این حرفه مشغول هستم و در طی این مدت شاگردان مختلفی در این زمینه داشته ام و اکنون نیز بیش از 10 نفر در کارگاه ما مشغول به کار هستند و باهم همکاری می کنیم.

مددي: خانه دار هستم ولی در کنار این کار، به نویسندگی نیز مشغول هستم.

* گرایش به مطالعه و نوشتن از چه زمانی در شما شکل گرفت؟

محمديان: انسان وقتی به این نتیجه و درک میرسد که نادانی در جامعه، اطرافیانش و یا حتی خودش موج میزند و محیط را به سوی جهل و جهالت سوق میدهد مجبور میشود تا دست بکار شود تا این نادانی را ریشه کن نماید. خود بنده از سال 72 شروع به نویسندگی کرده ام و تا به امروز خوشبختانه آگاهانه زندگی کرده ام چون اعتقاد و باور قلبی بنده این است که زندگی که مطالعه نشده باشد حتی یک ثانیه ارزش زیستن ندارد.

مددي: از همان سالی که ازدواج کرده ام، همسرم به مطالعه کتاب خیلی علاقه مند بوده اند و همیشه اوقات فراغتشان را با خواندن کتاب های گوناگون سپری میکردند بنابراین اثر همنشینی با ایشان بر من هم تأثیر مثبتی گذاشت که باعث شد من هم به این امر علاقه مند شوم و نویسندگی کنم.

*انگیزه اصلی شما چه چیزی بود و چه عاملی باعث شد شما به چاپ کتاب فکر کنید؟

محمديان: اگر اندکی به این مسئله فکر کنیم درمی یابیم که بایستی انسان در طول زندگی خود سعی کند اثری جاودان و ماندگار برجای بگذارد تا نسل های حال و آینده نیز بتوانند از آن بهره مند شوند.

مددي: بنظر بنده همیشه بهبود یافتن از ذهن شروع میشود نه از جسم. بنابراین اگر انسان بخواهد زندگانی کند (نه زنده مانی)، باید ذهنش را تقویت کند که این امر هم تنها با مطالعه میسر میشود.

*سمت و سوی مطالعه شما در چه زمینه ای بود؟ چرا این زمینه را انتخاب نمودید؟

محمديان: انتخاب بنده در نگارش کتاب در چهار زمینه بوده است که عبارتند از: روانشناسی، دین، جامعه و قوانین. چون هرچه فکر کردم به این نتیجه رسیدم که دست و پاگیرترین مسئله در زندگی تمامی انسان ها نیز همین مسائل است. جای بحث نیست که علم روانشناسی نیز در رأس همه علم ها قرار دارد لذا بزرگ ترین هدف آن انسان شناسی است.

مددي: اکثرا من کتاب هایی را مطالعه میکنم که در زندگی ام نیز موثر باشند و بتوانم آنها را پیاده کنم. کتاب هایی مانند تربیت فرزندان، مشاوره و روانشناسی، خانواده سالم و … . اعتقاده بنده بر این است که اگر بخواهیم جامعه سالم داشته باشیم، بایستی ابتدا به فکر زندگی و خانواده سالم باشیم.

*فکر می کنید جایگاه کتاب و مطالعه در جامعه ما چگونه است؟

محمديان: متاسفانه با حضور دنیای مجازی که بر بلندای قله دنیای واقعی سایه شومی افکنده، سرانه مطالعه در کشور ما بیش از پیش کاهش یافته است. بنده هیچوقت مخالف علم و تکنولوژی نبوده ام ولی از کاربرانی که زمان خود را بیش از اندازه به دنیای مجازی اختصاص داده­اند، گلایه دارم. لذا این امر باعث شده است که کتاب و مطالعه از خانواده ها فاصله بگیرد. از طرفی دیگر نیز چون این موضوع تبدیل به یک فرهنگ و پدیده می شود، نگرش نسل های نسل کنونی را عوض کرده و تصور غلطی را در آنان بوجود می آورد که باعث می شود از موضوع اصلی و کتاب و مطالعه فاصله بگیرند در حالی که این یک اصل است و باید در جامعه تقویت شود.

مددي: متاسفانه سطح فرهنگ مطالعه در جامعه ما خیلی پایین است چون از یک طرفی مسئولین کم لطفی میکنند و از طرفی بعلت وضعیت اقتصادی کشور، خود مردم آنچنان انگیزه مطالعه ندارند.

*چند جلد کتاب چاپ کردید؟ با چه عنوانی؟

محمديان: تاکنون با همیاری و کمک همسرم که خوشبختانه خودشان نیز نویسنده چند جلد کتاب هستند، توانسته­ام حدود 15 جلد کتاب را به رشته تحریر دربیاورم که در حال حاضر 4 جلد آن با عناوینی مختلف در کتابفروشی های شهر اولین ها موجود می باشد اعم از دینی و مذهبی، روانشناسی و قانون.

مددي: فعلا يك جلد از کتاب­هایم به چاپ رسیده است که نام آن “گنجینه های طلایی زندگی” است.

*چه کتاب هایی را آماده چاپ دارید؟

محمديان: 8 جلد کتاب در دست دارم که آماده چاپ هستند ولی متاسفانه به دلیل عدم حمایت از سازمان های مربوطه و مشکلات مالی توانایی چاپ آن ها را ندارم و در کتاب خانه شخصی ام خاک می خورند!

مددي: جلد 2 کتاب “گنجینه­های طلایی زندگانی” که در آینده نه چندان دور به چاپ خواهد رسید.

*مخاطبان آثارتان از مطالعه کتاب هایتان راضی بوده اند؟

محمديان: خوشبختانه مخاطبان مرا تشویق به چاپ های بعدی نموده اند. البته در این میان منتقدانی هم داشته ام که از حضور تک تک آنان تشکر می کنم که باعث شدند من در کارهایم پیشرفت نمایم.

مددي: من در مورد این نظری ندارم چون باید به این سوال که خود خوانندگان کتاب باید نظر دهند.

* ایده آل شما در زندگی چیست؟

محمديان: ایده آل بنده این است که در طی این چندسال زندگانی با وجدانی آگاه و بیدار زندگی کنم و آرامش خاطر داشته باشم چرا که یک سال آگاهانه زیستن به هزارسال زندگی بدون آگاهی می ارزد.

مددي: من همیشه سعی میکنم در دنیای واقعی و حقیقی زندگی کنم نه در دنیای مجازی که امروزه متاسفانه این مورد گریبانگیر اکثر خانواده ها شده است. این امر هم با آگاهی دادن به فرزندان و اطرافیانم و تشویق آنان به مطالعه و خواندن کتاب میسر میشود تا نظاره گر افق های روشن زندگی باشیم و سخن آخرم اینکه؛ زندگی مطالعه نشده ارزش زیستن ندارد. در نهایت من و همسرم از محبت شما عزیزان و همچنین از مجله خوبتان کمال تشکر و قدردانی را داریم، در پرتوی مهر یزدان.

*  آقای محمدیان، گویا شما مخترع هم هستید، چه ابزاری اختراع کردید و چه کاربردی دارند ؟

محمديان:  بله، بنده خوشبختانه علاوه بر کار نویسندگی، مخترع هم هستم که تاکنون 35 طرح و ایده را در زمینه های مختلف ارائه داده ام که نزدیک 5 تعداد از آن ها به مرحله ثبت اختراع رسیده و در حال حاضر در سایه همین طرح ها با دانشگاه علوم پزشکی تبریز و اداره راهور ترافیک استان همکاری میکنم. اما در حالت کلی از کرده خود پشیمانم چرا که ا طرح ها نیز همانند کتابها حمایت نمیشود.

* برخورد مسئولین استان با مخترعین چگونه است؟

محمديان: متاسفانه هیچ گونه حمایتی از ما صورت نمی گیرد و هرکسی تنها به فکر منفعت شخصی است.

* شما به عنوان یک مخترع و یا نویسنده چه انتظاری از مسئولین دارید؟

محمديان: حمایت، حمایت، حمایت.

مددي: با نظر همسرم موافقم.

 

عكس: ويدا محمديان

گفتگو: مجيد فلاح شجاعي

همچنین ببینید

از شایعه تا واقعیت؛ اخراج معلم آستارایی صحت ندارد

مدیرکل آموزش و پرورش گیلان ضمن قدردانی از تلاش های انجام گرفته توسط معلم خوشنام ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *