جمعه , تیر , 13/4/1399
خانه / اقتصاد / ۳۵ برند تخصصی دارای استاندارد ملی چای در کشور فعالیت دارند

۳۵ برند تخصصی دارای استاندارد ملی چای در کشور فعالیت دارند

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: بیش از ۳۵برند تخصصی دارای استاندارد ملی ایرانی برای عرضه انواع چای با کیفیت در کشور فعالیت دارند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 156886772.jpg است

به گزارش پايگاه خبري سل تي تي به نقل از ايرنا، گودرز خردادپور  افزود:تاکنون ۶۰واحد  پروانه ساخت و تولید حداقل شاخص های استاندارد عرضه چای خشک را دریافت کرده اند و سازمان چای نیز طی رایزنی با دستگاه های ذیربط و مدیران کارخانه های چایسازی و رفع موانع موجود درحال فراهم آوردن شرایط مناسب برای افزایش برندهای تخصصی چای است.

وی خاطرنشان کرد: استاندارد چای خشک در کشور از سال ۱۳۹۲ اجباری شده است و سازمان چای نیز با توجه به شرایط موجود طی همکاری با سازمان ملی استاندارد و معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت بستر مناسبی برای تحقق و هدایت کارخانه های چایسازی جهت استاندارد سازی کالای چای فراهم کرده است و مدیران کارخانه ها نیز از موضوع استقبال کرده و مجدانه در تلاش برای استاندارد کردن کالای خود هستند.

به گفته وی برای چای سیاه استاندارد شماره ۶۲۳ و برای چای سبز استاندارد شماره ۱۰ هزار و ۷۶۸ تعریف شده است که باید مدنظر قرار گیرد.

معاون بازاریابی و تنظیم بازار سازمان چای کشور گفت: چای خشک باید حداقل شاخص های شیمیایی نظیر میزان عصاره آبی ، فیبر ، خاکستر و حد مجاز فلزات سنگین و شاخص های حسی یا ارگانولپتیکی نظیر رویت ، عطر ، طعم و رنگ را دارا باشد و تولید کنندگان نیز ملزم به رعایت آن هستند.

خردادپور  تاکید کرد: بسته بندی های محصولات خوراکی نظیر چای علاوه بر رعایت استاندارد های تعیین شده باید جذابیت شکل بسته بندی را برای جلب مشتری و ثبات کمی و کیفی محصول داخل آن که متقاضی یا مشتری را اقناع می کند را داشته باشند بطوریکه هر بار مشتری به آن بسته بندی و برند مربوطه مراجعه کند همان انتظاری را داشته باشد که در اولین بار از آن استفاده کرده است.

وی تصریح کرد: از طرفی هم بسته بندی ها نیز برای حفظ مشتری ، جلب و افزایش متقاضی ، کالای تولیدی چای را به نحوی در داخل بسته برندی و برند خود قرار دهد که حداقل انتظار مشتری را تامین نماید.

مصرف سالانه چای  کشور به ۱۱۰ تا ۱۲۰هزارتن  برآورد شده است که حدود ۳۰ هزار تن آن در سال در داخل کشور تولید می شود .

۱۷۸ واحد چایسازی در گیلان و مازندران با تحویل برگ سبز  چایکاران ، عمل آوری چای را برعهده دارند که تعدادی از این واحدها در بسته بندی چای نیز فعالیت می کنند.

در استان های گیلان و مازندران بین ۲۵ تا ۲۸ هزار هکتار باغ چای وجود دارد که ۹۰ درصد این باغ ها در استان گیلان  قرار دارند.

شهرستان لاهیجان به عنوان محور تولید چای کشور در ۴۰ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان قرار دارد و سازمان چای کشور در این شهرستان مستقر است.

در چند سال اخیر به دلیل حمایت های دولت از چای و چایکاری مشکل چای انباشت شده در انبارها حل شده است  به گونه ای که  در سال جاری  ۹۰درصد محصول تولیدی داخلی  به دلیل اعتماد به عرضه مناسب و با کیفیت چای به فروش رود.

همچنین ببینید

جسد نوجوان 13 ساله سیاهکلی بعداز 21 روز پیدا شد

به گزارش پایگاه خبری سل تی تی به نقل از ایرنا، رئیس اداره هلال احمر ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *