سه شنبه , بهمن , 1/11/1398
خانه / اسلایدر / آیین تجلیل از حسن فرهنگ فر در لاهیجان برگزار شد

آیین تجلیل از حسن فرهنگ فر در لاهیجان برگزار شد

آیین نکوداشت حسن فرهنگ فر نویسنده ، شاعر و دبیر دبیرستان های لاهیجان به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی یکشنبه شب با حضور فرهنگ دوستان شهر لاهیجان در سالن اجتماعات پژوهشکده چای کشور  در لاهیجان برگزار شد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 156768162.jpg است

به گزارش پايگاه خبري سل تي تي به نقل از ايرنا، فرهنگ فر در این مراسم با حضور فرهیختگان و دوستداران فرهنگ و ادب به خوانش یکی از داستان های منتشر نشده اش پرداخت که با استقبال و تشویق حاضران مواجه شد . این نویسنده برنده جایزه ادبی معین با بیش از 50 سال سابقه مفید تدریس ادبیات فارسی  گفت: داستان نویس می خواهد اثرش را برای مخاطبانش  بخواند و واکنش آنها را بداند و دل نویسنده و هنرمند به مخاطب خوش است .

فرهنگ فر  پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تبریز در سن ۱۹سالگی به تدریس رشته ادبیات در مدارس لاهیجان پرداخت و بیش از 50سال است که به تدریس در این رشته اشتغال دارد. به شهادت شاگردانش او یک معلم خاص و متفاوت بود ، عالی و بی دریغ  تدریس می کرد و پس از 20سال بازنشستگی از آموزش و پرورش همچنان مقتدرانه و دلسوزانه به فعالیت های آموزشی ادامه می دهد و شاگردان موفق و  ممتازی را به جامعه تحویل داده است .

از آثار ادبی و داستانی  این استاد توانمند می توان به کتاب های  پاره تاریک ، دگمه های بی رنگ ، چه زود بزرگ شدم ، گزنه ، گمگمه های برف ، روایت دیگری هم دارد ، بوی حنا، دلواپس کهرم، اشاره کرد که  کتاب دلواپس کهرم او برنده جایزه ادبی معین و نامزده عنوان بهترین کتاب جشنواره اصفهان در سال ۸۳ بوده است ، سه کتاب دیگر او نیز در انتظار دریافت مجوز برای چاپ هستند .

بنیان تمامی داستان های این نویسنده لاهیجانی  بر پایه مشکلات و دردهای اقشار مختلف جامعه گذاشته شده است ،  دغدغه های آشنایی  که برای همه  قابل درک است . نویسنده  گمگمه های برف ( کلمه اصیل گیلکی به معنای پچ پچ های روز برفی )، اگرچه   شخصیتی ایده آلیست دارد اما همواره با نگاهی رئالیستی به سراغ جامعه رفته و آنچه را دریافت کرده به شکلی رئال فرمال به مخاطب عرضه کرده است .

ساده نویسی  مشهودترین خصیصه آثار این مولف است  اما این سادگی به راحتی بدست نیامده است او حساسیت فراوانی در انتخاب تک تک واژه ها که  پشتوانه تحصیلات اکادمیک ادبی او  و سال های  تدریس ، مطالعه و معلمی اوست نشان می دهد. او شاعر است ، شاعری که هم در خلق آثار کلاسیک چیره دست است و هم شعر سپید را بسیار زیبا می نویسد.

کتاب های این استاد ادبیات از سوی  انتشارات پر آوازه ای مانند نشر نی و چشمه که در نشر آثار بسیار دقت نظر  دارند منتشر می شوند و این انتشارات از  آثار استاد فرهنگی فر  استقبال می کنند که  این خود  نشانگر جایگاه رفیع این آثار در عرصه  نویسندگی و ادبیات داستانی کشور است .

حسن فرهنگ فر در حاشیه آیین نکوداشت خود در مصاحبه کوتاهی به خبرنگار ایرنا گفت:پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه تبریز از ۱۹سالگی شروع به تدریس کردم که هم اکنون ۵۱سال درس می دهم و هنوز هم بهترین حسی هم که دارم حس معلمی است.

وی  افزود: اولین کتاب من برنده جایزه جشنواره ادبی معین شد و سپس  نامزد جایزه اصفهان بود و با نویسندگان بزرگی مانند کورش اسدی ، احمد بیگلری و حسین مرتضاییان آبکنار به رقابت پرداخت.

وی اظهارداشت: هشت کتاب چاپ شده دارم  که این کتاب ها در قالب داستان های کوتاه و رمان است  و سه کتاب هم در دست چاپ است که اگر از ممیزی مجوز گرفته شود  چاپ خواهندشد.

کتاب های این نویسنده کشورمان مخاطبان زیادی دارد و استقبال از  کتاب های او به اندازه ای است که در حال حاضر  هیچکدام از این کتاب ها در بازار موجود نیستند.

او با دانش آموزان سال های تدریسش ارتباط دو سویه  دارد و می گوید: آنچه باعث خوشحالی من می شود این است که  دانش آموزان کلاسهایم پس از سال ها مرا قبول دارند  و وقتی دانش آموز من انشای خوبی می نویسد  باعث می شود که  احساسات من بر انگیخته شود نوشته ای که  خوب و ملموس است مرا به گریه شوق وا می دارد.

این نویسنده برجسته لاهیجانی  گفت:کتاب دلواپسی من به چهار زبان انگلیسی ، فرانسه ، ترکی استانبولی و عربی ترجمه شده است و  وصیت کرده ام که کتاب شعرم  قبل از مرگم  آخرین کتابی باشد که باید  چاپ شود .

وی در مورد کتاب و کتابخوانی نیز اظهار داشت: هرچه کتابخوانی بیشتر باشد رشد فرهنگی یک جامعه مشخصتر و ملموستر خواهد بود و این هم  نشان از  رشد فرهنگی آن جامعه دارد.

همچنین ببینید

دیدار استاندار گیلان با رئیس دفتر رئیس جمهوری

نماینده عالی دولت در گیلان در دیدار با رئیس دفتر رئیس جمهوری، موضوعات مهم استان ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *