پنجشنبه , آذر , 21/9/1398
سرخط خبرها
خانه / اسلایدر / ۲۰درصد باغ های مرکبات رودسر به آفت مگس مدیترانه ای آلوده شدند

۲۰درصد باغ های مرکبات رودسر به آفت مگس مدیترانه ای آلوده شدند

مدیرجهاکشاورزی شهرستان رودسر گفت: با مساعد بودن شرایط آب و هوایی در زمستان و تابستان گذشته ،۲۰درصد باغ های مرکبات این شهرستان به آفت مگس مدیترانه ای مرکبات آلوده شدند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 156760121.jpg است

به گزارش پایگاه خبری سل تی تی به نقل از ایرنا، عبداله غلامپور  اظهار داشت:این آفت از سال 1389در شهرستان رودسر مشاهده و گزارش شد که  در سال جاری دامنه گسترش آن به  باغ های مرکبات این شهرستان  با توجه به تعداد میزبان های آن  افزایش یافته و تا 20 درصد باغ های رودسر را مبتلا کرده است.

به گفته وی با توجه به نوسانات آب و هوایی و شرایط اقلیمی امسال پیشرفت آن نسبت به سال های گذشته بیشتر بوده و شرایط آب و هوایی ملایم در زمستان سال گذشته و ظهور زودهنگام آفت و مناسب بودن شرایط جوی در تابستان و پاییز امسال ، علت  افزایش جمعیت  این آفت نسبت به سال های گذشته  است .

وی خاطرنشان کرد: این آفت از طریق میوه های آلوده و پرواز حشره کامل در منطقه رودسر  از طریق آلودگی میوه های آلوده  استان همجوار (مازندران ) به باغ های این شهرستان  گسترش یافته است.

وی راه های کنترل آفت را معدوم کردن میوه های آلوده در عمق حداقل ۵۰سانتی متری خاک یا نگهداری میوه های آلوده درکیسه های نایلونی ضخیم و بدون منفذ،استفاده از تله های جلب کننده مگس میوه جهت ردیابی و کنترل و طعمه پاشی بوسیله پروتئین هیدرولیزات ومالاتیون  ذکر و تصریح کرد:برنامه های بخش دولتی از طریق برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی، دوره ها و کارگاه های آموزشی مانور انجام می شود.

غلامپور درخصوص آموزش راه های پیشگیری و کنترل آفت مگس مدیترانه ای نیز افزود : در سال جاری دو کارگاه آموزشی ، 12کلاس آموزشی و دو مورد مانور  جهت کنترل آفت  در سطح شهرستان برای کشاورزان برگزار شد .

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر آن آموزش انفرادی کشاورزان به تعداد دوهزار و  ۶۰۰ نفر، تهیه و توزیع اطلاعیه های ترویجی ۶۳۰ برگ و سایر اقدامات از جمله جلسه ستاد پیشگیری از  این آفت در بخشداری چابکسر  به منظور پیشگیری و  مبارزه با مگس مدیترانه ای مرکبات در شهرستان رودسر انجام شده است.

مگس میوه مدیترانه ای یکی از مخرب ترین آفات کشاورزی درجهان است که به علت انتشار وسیع   ،تحمل بهتر شرایط آب و هوای سرد نسبت به سایر گونه ها ی مگس میوه و دامنه میزبانی وسیع دارای بالاترین خسارت اقتصادی در بین گونه های مگس میوه ای می باشد .

این آفت  اولین بار در سال 1354روی میوه هلو در باغها و باغچه های اطراف ایستگاه را ه آهن مشهد و متعاقب آن در باغچه ها و باغهای داخل و اطراف شهر یزد مشاهده شد و در طول سال های 1354تا1357 از اطراف تهران و بخش های شرقی استان مازندران  در شهرستان های بهشهر ،ساری ، قائمشهر ،بابل ،بابلسر ،محمود آباد و نور  گزارش شد.

شهرستان رودسر  با چهار بخش مرکزی، کلاچای، رحیم آباد و چابکسر در ۷۵ کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع شده است.

این شهرستان  قطب تولید گل گاوزبان و فندق کشور محسوب می شود و مهمترین شهرستان تولید کننده مرکبات در گیلان است.

همچنین ببینید

در حاشیه بازدید فرماندار شهرستان لاهیجان از بیمارستان پیروز؛ تحقق وعده وزیر بهداشت دولت تدبیر و امید در شهرستان لاهیجان

به گزارش پایگاه خبري سل تي تي به نقل از پايگاه اطلاع رسانی فرمانداری لاهیجان ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *