پنجشنبه , آبان , 23/8/1398
خانه / برگزیده ها / ثبت دو هزار و ۲۰۰ شیء باستانی گیلان

ثبت دو هزار و ۲۰۰ شیء باستانی گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: در شش ماهه اول امسال، دو هزار و ۲۰۰ قلم شیء فرهنگی و باستانی استان در سامانه جامع اموال منقول (جام) ثبت شده است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 156468270-1024x682.jpg است

به گزارش پايگاه خبري سل تي تي به نقل از ايرنا، شهرود امیر انتخابی  افزود: طبق ضوابط ابلاغی همه اموال منقول تاریخی در طرح شناسنامه دار شدن قرار دارند که با همت مضاعف کارشناسان ذیربط ساماندهی و ثبت اشیاء در سامانه جام با سرعت مناسب در حال انجام است.

وی حسن انجام کار و پیشرفت امور را به دو عامل سرعت و دقت منوط دانست و بر لزوم ساماندهی اموال و فراهم کردن بازدید همگانی از آثار منحصربفرد تاکید کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی  گیلان اظهارداشت : تعداد اشیاء موزه های گیلان  بیش از ۴۰ هزار شیء باستان شناسی ، مردم شناسی ، هنری ، مطالعاتی و بدل است که بیش از ۲۰هزار و ۸۰۰شی ساماندهی قرار گرفته و ساماندهی بقیه اشیاء باستان شناسی نیازمند تامین اعتبار و فراهم آوردن امکانات لازم جهت انجام طرح خواهد بود.

وی یادآور شد: هر ساله تعداد زیادی آثار فرهنگی از طریق کاوش های علمی و یا توقیف اموال به موزه مرکزی گیلان تحویل داده می شود که در صورت تامین اعتبار ساماندهی آن با شتاب بیشتری در دستور کار قرار خواهد گرفت.

امیرانتخابی  با اشاره به رشد ۳۰ درصدی ساماندهی اموال نسبت به مدت مشابه سال قبل افزود: در راستای رونق تولید و فراهم نمودن بستر لازم بمنظور آشنایی عموم مردم با فرهنگ و تمدن گیلان، ایجاد موزه های موقت در شهرستان ها در برنامه های این اداره کل قرار دارد و در این خصوص کمیته تخصصی در معاونت میراث فرهنگی تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: همچنین رایزنی و مکاتبات لازم با فرمانداران گیلان انجام شده که با اعلام آمادگی آنان نسبت به ایجاد موزه های موقت باستان شناسی در شهرستان ها اقدام خواهد شد.

همچنین ببینید

کتاب فروشی ها همگام برپایی نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان

معاون امور فرهنگی و رسانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان گفت: کتاب فروشی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *