یکشنبه , اسفند , 4/12/1398
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / رونق گردشگری مذهبی گیلان با ورود بخش خصوصی

رونق گردشگری مذهبی گیلان با ورود بخش خصوصی

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان ،گردشگری مذهبی را یکی از ظرفیت های استان عنوان و بیان کرد:و واگذاری جذب بخشی از گردشگران این حوزه به بخش خصوصی در رونق و توسعه گردشگری گیلان مثمر خواهد بود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 156606074-1024x683.jpg است

به گزارش پايگاه خبري سل تي تي به نقل از ايرنا، شهرود امیرانتخابی  اظهار داشت: در بخش جذب گردشگر مذهبی با آنکه اقدامات جدی و عملیاتی خوبی توسط میراث فرهنگی انجام شده است ولی هنوز به توفیق لازم دست پیدا نکرده‌ایم .
وی ادامه داد: برای گسترش گردشگری مذهبی در چارچوب اقتصاد گردشگری لازم است ارزش های اعتقادی افراد مورد احترام باشد و لذا می‌توان در صورت امکان امکانات خاص برای گردشگران مذهبی مثل حمل و نقل هوایی و زمینی قائل شد و فعال کردن کمیته های گردشگری مذهبی و دادن اختیارات به آنها و واگذاری بخشی از کار به بخش خصوصی در جذب گردشگر مذهبی موثر خواهد بود.
وی افزود: گردشگری مذهبی فعال ترین بخش گردشگری در ایران است اما این در حالی است که هنوز توازن در این قسمت به نفع اقتصاد ملی در کشور برقرار نشده و در این قسمت بیشتر صادر کننده گردشگر و خارج کننده ارز از کشور هستیم.
امیر انتخابی با اشاره به این موضوع که وجود ۹۰۰ بقعه و ثبت ۱۱ آئین عاشورایی استان در فهرست آثار ملی کشور ظرفیت مطلوبی در جذب گردشگر مذهبی است ، گفت:  با توجه به وجود آمار و ارقام در بحث گردشگری مذهبی می‌توان ادعا کرد ترویج و آموزش و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی نه ‌تنها منجی صنعت گردشگری در کشور هستند بلکه در میان مدت می تواند منجی اقتصاد کشور باشد.
وی  ، بر لزوم حفاظت و پاسداشت این آئین های ارزشمند مذهبی  تاکید و اضافه کرد : مستند سازی و ثبت مراسم و سنت های مذهبی استان در فهرست میراث معنوی کشور با اهتمام بیشتر ادامه خواهد یافت .
امیرانتخابی گفت: تعداد ۵۵ اثر معنوی استان در فهرست میراث ناملموس کشور جای گرفته که از مهمترین این آثار می توان به علم واچینی، گاهشماری گیلان، تیرماسیزده، نوروزبل و موسیقی سنتی گیلان اشاره کرد.
میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که شامل گذشت زمان شده  و از نسل‌های پیشین به یادگار مانده‌اند.
بیش از یک هزار و ۸۰ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

همچنین ببینید

هشدار؛ ویروس کرونا؛ توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اطلاعات خود را بطور دائم درباره ایمن‌سازی مواد غذایی، ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *