دوشنبه , مهر , 29/7/1398
خانه / ورزش / حاشيه اي براي شهر آورد 90؛ پول حرفه اي براي بازيكن آماتور!/مجيد فلاح شجاعي

حاشيه اي براي شهر آورد 90؛ پول حرفه اي براي بازيكن آماتور!/مجيد فلاح شجاعي

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 13980631001136_Test_NewPhotoFree-1024x622.png است

نودمين  شهر آورد پايتخت ايران روز يكشنبه 31 شهريور با حضور نزديك به 70 هزار تماشاگر برگزار شد. نگارنده اين سطور نمي تواند به درك درستي از سياست هاي فدراسيون فوتبال ايران برسد! فدراسيون فوتبال كميته هايي را تشكيل مي دهد تا بازوان اجرايي اش باشد. كميته اخلاقي  را تشكيل مي دهد تا نظم و انضباط  را در سطح فوتبال ايران برقرار كند. كميته اخلاقي هم به خاطر اتفاقات  تاسف  بار برگزاري جام حذفي كشور در خوزستان، سعيد فتاحي مسئول برگزاري مسابقات ليگ برتر را دو سال از کلیه فعالیت‌های فوتبالی محروم  و جریمه نقدی محکوم  مي كند! اما فدراسيون فوتبال حكم را نپذيرفت و سعيد فتاحي امسال هم مشغول فعاليت در ليگ برتر است با همان مسئوليت سابق!

بازي استقلال و پرسپوليس با برنامه ريزي دقيق همين آقاي فتاحي  در روز يكشنبه برگزار شد آن هم راس ساعت 14! با چه هدفي؟ در همه دنيا تلاش مي كنند تا با چايزه و بليت مجاني تماشگران را به استاديوم ها جذب كنند، در ايران  چگونه است؟ تلاش مي شود تا مردم به استاديوم ها نيايند؟

شهرآورد 90 بين تيم هاي استقلال و پرسپوليس ، به لحاظ فني آن قدر در سطح پاييني برگزار شد كه نمي شود از آن به عنوان يك شهر آورد نام برد! تيم ها در زمين فاقد تاكتيك خاصي بودند و به جاي اجراي تاكتيك هاي مربيان، تنها زير توپ مي زدند و به جاي ارائه بازي روان و زيبا، تنها به حواشي و ارسال توپ هاي بي دقت روي دروازه هاي هم اقدام كردند كه هيچ نتيجه اي نداشت. توپ در وسط زمين سرگردان بود و تيمها هيچ برنامه اي براي گل زدن نداشتند.

انتظار مي رود استقلال و پرسپوليس به عنوان دو تيم  پر طرفدار و قديمي فوتبال ايران، در شهرآوردهاي خود دربالاترين  سطح فوتبال آسيا بازي كنند، اما در اين چند ساله شاهد بازيهاي پيش پا افتاده اي از اين دو تيم هستيم! همچنان حاشيه ها بسيار مهم تر از ارائه بازي  زيبا است.

چگونه است بازيكنان ما قرارداد هاي ميلياردي مي گيرند و ادعا مي كنند فوتباليست حرفه اي هستند، مردم از حرفه اي بودن شان چه چيزي ديدند!؟ پولهاي حرفه اي به جيب  بازيكنان آماتور!

فوتباليست هاي حرفه اي هم اخلاق حرفه اي دارند و هم به لحاظ تكنيكي و تاكتيك پذيري، در سطح بالايي هستند. اما آيا در شهر آورد 90 شاهد اخلاق و تكنيك  بازيكنان حرفه اي در ميدان بوديم؟

فدراسيون ايران و فوتبال ايران بايد شرمنده  بازيهايي از اين دست باشد! ما با اين بازيها نمي توانيم حرفي در  فوتبال  آسيا و جهان داشته باشيم. بدون ترديد باز هم شاهد ناكامي فوتبال ايران در آسيا و جهان خواهيم بود. چرا كه اين خانه از پاي بست ويران است! وقتي به فوتبال نوجوانان، جوانان و اميد توجه شايسته تري نمي شود، عاقبت شاهد بازيهايي اين چنين خواهيم بود.

اخلاق گرايي در فوتبال ما كمرنگ شده، انگار فوتباليست هاي ما با فشارهاي اقتصادي ، اجتماعي و …در  استاديوم حاضر مي شوند. با هر سوت داور چند بازيكن به سمت قاضي ميدان هجوم مي آورند! همين پرخاشگريها يكي از عوامل اصلي باخت تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت هاي آسيا در قطر مي شود.

فوتبال ما نياز مبرم و اساسي به تعدادي روان شناس دارد تا در كلاس هاي متعدد به برخي از فوتباليست هاي ما، آرامش در زمين فوتبال،  احترام  و اخلاق ورزشي را بياموزند. شايد در سالهاي آينده شاهد بازيهاي بهتري از اين دو تيم بوديم.

شايان ذكر است شهر آورد 90 تيمهاي استقلال و پرسپوليس، بازي با يك گل به نفع پرسپوليس تمام شد.

همچنین ببینید

چرا استان گیلان توسعه و تحول نیافته است؟!/ بهرام یعقوبی بیجاربنه

چرا استان گیلان توسعه و تحول نیافته است؟! بهرام یعقوبی بیجاربنه* ارزیابی عملکرد دستگاه‌ های ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *