جمعه , شهریور , 29/6/1398
خانه / اجتماعی / شکوه عزاداری‌های حسینی در لاهیجان

شکوه عزاداری‌های حسینی در لاهیجان

عزاداری های حسینی ، نمادی از سوگواری مردم در غم شهادت اهل بیت پیامبر (ص) با شورانگیزی و ضکوهی وصف ناپذیر، در کوچه پس کوچه های قدیمی شهر لاهیجان برگزار شد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن WhatsApp-Image-2019-09-09-at-100418-PM-1024x762.jpeg است

به گزارش پایگاه خبری سل تی تی به نقل از ایرنا، کوچه های محله های قدیمی لاهیجان شاهد شور دیگری بود؛ مردان ، زنان ، دختران و پسران سیاه پوشیده و براساس یک رسم قدیمی خانه به خانه تا چهل منبر دنبال حاجت و برکت و در پی روشن کردن شمع و روشنایی هستند.

در محله هایی مانند چهارپادشاهان، خمیرکلایه ، کاروانسرابر ، پرده سر و گابنه غلغله ای از جوشش مردمی برپاست؛ پیران و میانسالان دنبال زنده کردن خاطرات گذشته و جوانان دنبال بر آوردن نذر و نیازهای خود آمده اند، در کوچه های تنگ و باریک قدیمی جمعیت سیاه پوش چون رودی در حرکت بود و هرکس بر در خانه ای شمعی بر می افروخت و حاجتی طلب می کرد.

ماندگاری این رسم دیرینه به دلیل  آمیختگی سنت بومی با مذهب است؛ آیین زیبایی که جاذبه ای قوی از گردشگری و مردم شناسی را در خود نهفته دارد و در لاهیجان گوشه ای از ایران  کهن و در محله های قدیمی، این آیین  به نمایش در آمد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن WhatsApp-Image-2019-09-09-at-101245-PM.jpeg است

پیر و جوان و زن و مرد با نفسی پاک و پارسایی در سوگ بزرگترین آزاد مرد تاریخ ، چهل شمع و چهل خرما در دست گرفته و همه خانه به خانه می گردند تا درب چهل خانه را بزنند و چهل شمع روشن کنند.

در این موج انسانی حس و حالی خاص دیده می شود و حضور شورانگیز در کوچه و خیابان های قدیمی لاهیجان ، احساسی دیرین را در همگان زنده می کند؛ در هر کوی و برزن شهر لاهیجان غوغایی برپاست؛ برخی برای تماشا ، برخی برای برآوردن نیاز ، برخی برای زنده کردن خاطرات کودکی و نوجوانی آمده اند و منتظرانی با گشودن دروازه خانه های خود بر ایوان خانه و یا کوچه نشسته اند تا شمع ها از راه برسند و بر روی دیوار خانه بر روشنایی شمع های دیگر بیافزایند.

غوغای چهل منبر در لاهیجان یادگاری از روزگاران گذشته است؛ روزگاری که نه برق بود و نه از روشنایی لامپ های امروزی خبری؛ وقتی هوا به تاریکی می گراید، خانه‌هایی که طی سال گذشته مراسم روضه برپا می کردند ، منبر آن خانه را در مقابل قرار می دادند ، مقداری برنج، مجمری از آتش و دو ظرف خالی کنارش می‌گذاشتند که پس از تاریکی هوا، حاجتمندان با چهل شمع مخصوص رشته‌ای و چهل دانه خرما از چهل عدد از این منبرها یا چهل خانه می‌گذشتند و در هر خانه شمعی روشن می‌کردند، دانه‌ای خرما بر آن می‌گذاشتند و مشتی برنج از آن برداشته و برای ادای حاجتشان دعا می‌کردند.

اینچنین بود که آیین چهل منبر باقی ماند و همچنان ادامه خواهد داشت.

همچنین ببینید

رییس اتاق اصناف گیلان؛ نمایشگاه‌ ویژه ایام بازگشایی مدارس در ۶ شهرستان گیلان

شکریه از راه اندازی نمایشگاه‌ ویژه ایام بازگشایی مدارس در ۶ شهرستان گیلان به منظور ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *