شنبه , آذر , 23/9/1398
سرخط خبرها
خانه / اجتماعی / شکوه عزاداری‌های حسینی در لاهیجان

شکوه عزاداری‌های حسینی در لاهیجان

عزاداری های حسینی ، نمادی از سوگواری مردم در غم شهادت اهل بیت پیامبر (ص) با شورانگیزی و ضکوهی وصف ناپذیر، در کوچه پس کوچه های قدیمی شهر لاهیجان برگزار شد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن WhatsApp-Image-2019-09-09-at-100418-PM-1024x762.jpeg است

به گزارش پایگاه خبری سل تی تی به نقل از ایرنا، کوچه های محله های قدیمی لاهیجان شاهد شور دیگری بود؛ مردان ، زنان ، دختران و پسران سیاه پوشیده و براساس یک رسم قدیمی خانه به خانه تا چهل منبر دنبال حاجت و برکت و در پی روشن کردن شمع و روشنایی هستند.

در محله هایی مانند چهارپادشاهان، خمیرکلایه ، کاروانسرابر ، پرده سر و گابنه غلغله ای از جوشش مردمی برپاست؛ پیران و میانسالان دنبال زنده کردن خاطرات گذشته و جوانان دنبال بر آوردن نذر و نیازهای خود آمده اند، در کوچه های تنگ و باریک قدیمی جمعیت سیاه پوش چون رودی در حرکت بود و هرکس بر در خانه ای شمعی بر می افروخت و حاجتی طلب می کرد.

ماندگاری این رسم دیرینه به دلیل  آمیختگی سنت بومی با مذهب است؛ آیین زیبایی که جاذبه ای قوی از گردشگری و مردم شناسی را در خود نهفته دارد و در لاهیجان گوشه ای از ایران  کهن و در محله های قدیمی، این آیین  به نمایش در آمد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن WhatsApp-Image-2019-09-09-at-101245-PM.jpeg است

پیر و جوان و زن و مرد با نفسی پاک و پارسایی در سوگ بزرگترین آزاد مرد تاریخ ، چهل شمع و چهل خرما در دست گرفته و همه خانه به خانه می گردند تا درب چهل خانه را بزنند و چهل شمع روشن کنند.

در این موج انسانی حس و حالی خاص دیده می شود و حضور شورانگیز در کوچه و خیابان های قدیمی لاهیجان ، احساسی دیرین را در همگان زنده می کند؛ در هر کوی و برزن شهر لاهیجان غوغایی برپاست؛ برخی برای تماشا ، برخی برای برآوردن نیاز ، برخی برای زنده کردن خاطرات کودکی و نوجوانی آمده اند و منتظرانی با گشودن دروازه خانه های خود بر ایوان خانه و یا کوچه نشسته اند تا شمع ها از راه برسند و بر روی دیوار خانه بر روشنایی شمع های دیگر بیافزایند.

غوغای چهل منبر در لاهیجان یادگاری از روزگاران گذشته است؛ روزگاری که نه برق بود و نه از روشنایی لامپ های امروزی خبری؛ وقتی هوا به تاریکی می گراید، خانه‌هایی که طی سال گذشته مراسم روضه برپا می کردند ، منبر آن خانه را در مقابل قرار می دادند ، مقداری برنج، مجمری از آتش و دو ظرف خالی کنارش می‌گذاشتند که پس از تاریکی هوا، حاجتمندان با چهل شمع مخصوص رشته‌ای و چهل دانه خرما از چهل عدد از این منبرها یا چهل خانه می‌گذشتند و در هر خانه شمعی روشن می‌کردند، دانه‌ای خرما بر آن می‌گذاشتند و مشتی برنج از آن برداشته و برای ادای حاجتشان دعا می‌کردند.

اینچنین بود که آیین چهل منبر باقی ماند و همچنان ادامه خواهد داشت.

همچنین ببینید

چگونگی ورود دستگاه سی تی اسکن به بیمارستان پیروز در مصاحبه ی کوتاه خبرنگارما با مدیریت بیمارستان پیروز لاهیجان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سل تی تی این روزها بازار داغ خبرهای فضای مجازی ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *