یکشنبه , اسفند , 4/12/1398
سرخط خبرها
خانه / اسلایدر / در گفتگو با مهر مطرح شد؛ مقتل خوانی مانع تحریف واقعه عاشورا می شود

در گفتگو با مهر مطرح شد؛ مقتل خوانی مانع تحریف واقعه عاشورا می شود

سخنگوی حسینیه هنر رشت از اجرای آیین «مقتل خوانی» همزمان با صبح تاسوعا در شهر رشت خبر داد و گفت: متقل خوانی یکی از راهکارهای جلوگیری از ورود تحریف به جریان عاشورا است.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3230513.jpg است

به گزارش پايگاه خبري سل تي تي به نقل از مهر، مرتضی نیامحمدی  با اشاره به اینکه یکی از حوادث مهم و تأثیرگذار عالم اسلام شهادت امام حسین (ع) است، اظهار کرد: یکی از روش‌هایی که می‌تواند از تحریفات جریان عاشورا جلوگیری کرده و مردم را با متون تاریخی و قضایای مربوط به امام حسین (ع) آشنا کند مقتل‌خوانی است.

وی به تأکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه نیز اشاره کرد و با بیان اینکه یکی از اهداف مقتل‌خوانی ماندگاری متن مقتل در ذهن مستمع است، افزود: شنونده نیز باید دارای درک و تشخیص درست بوده و آنچه که می‌شوند را بسنجد و ادامه این روند نیز به جلوگیری از بروز انحراف در جریان عاشورا کمک می‌کند.

سخنگوی حسینیه هنر رشت در ادامه با بیان اینکه مداحان باید به دنبال شناخت درست از مقتل باشند و آن را در مداحی‌های خود استفاده کنند، گفت: اگر مداحی بتواند بخش‌های از مقتل را حفظ کرده و آن را در روضه خود بکار ببرد تأثیر بسیاری در شنوده دارد.

وی با تأکید بر اینکه در عزاداری امام حسین (ع) هدف تنها گریه کردن نبوده بلکه باید به درک درست از پیام عاشورا برسیم، تصریح کرد: مقتل خوانی دارای پیام در زمینه ذکر مصیبت اهل بیت (ع) بوده که برای آن باید به منابع و اسناد معتبر رجوع شود.

نیامحمدی در ادامه با اشاره به اجرای مقتل خوانی در صبح روز تاسوعا در شهر رشت، گفت: آئین متقل خوانی ساعت ۱۱ صبح روز دوشنبه در حسینیه هنر شهر رشت به همراه اطعام حاضران اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه آیت الله رضا رمضانی دبیر کل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، آیت الله ضرابی مدرس حوزه و دانشگاه به عنوان سخنرانان این مراسم هستند، افزود: روایتگری و نقالی عاشورایی نیز در این روز اجرا خواهد شد.

سخنگوی حسینیه هنر رشت در ادامه با اشاره به ورود برخی انحرافات به عزاداری‌های حسینی بدون هیچ سند و مدرکی، اظهار کرد: اجرای آئین مقتل خوانی که بر اساس کتب و اسناد معتبر از واقعه عاشورا است به جلوگیری از این انحرافات بسیار کمک می‌کند.

همچنین ببینید

هشدار؛ ویروس کرونا؛ توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اطلاعات خود را بطور دائم درباره ایمن‌سازی مواد غذایی، ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *