یکشنبه , اسفند , 4/12/1398
سرخط خبرها
خانه / برگزیده ها / چرا برخی مداحان ما تلاش نمی کنند مداح با سوادي باشند؟!/ مجيد فلاح شجاعي

چرا برخی مداحان ما تلاش نمی کنند مداح با سوادي باشند؟!/ مجيد فلاح شجاعي

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن Official-condolence-message-rouzegar-10.jpg است

مراسم عزا داری دهه اول ماه محرم امسال چون سال های پیش، با حضور میلیونی عزاداران و شیعیان ایران و جهان، با شکوه و عظمت خاصی همراه است. شیعیان امام حسین (ع) عاشقانه برای سید و سالار شهیدان عالم، در مساجد و تکایاعزا داری مي كنند.

بی هیچ تردیدی مداحان اهل بیت نقش تاثیر گذاری در زنده نگهداشتن واقعه عاشورا دارند. جایگاه نمایش، سینما و تلویزیون در این میان مهم است ولی شاید نه به اندازه مداحانی که در هیئت ها و دسته های عزاداری، نفس به نفس مردم، اشعار، مراثی و مقتل ها را برای مردم می خوانند.

مداحان برجسته و موفق اهل بیت، با تکیه بر دانش موسیقایی و با انتخاب اشعار مناسب، مراسم باشکوهی را در سطح کشور برگزارکرده و می کنند. مداحان خوب، با انتخاب اشعار نغز و دارای وسعت معانی زیبا می توانند سهم بزرگی در انتقال فرهنگ عاشورا داشته باشند.

فرهنگ عاشورا، نقش بسزایی در روشنگری اقشار مختلف مردم در پیروزی انقلاب اسلامی  داشته است. حتی در هشت سال دفاع مقدس، رزمندگان ایرانی با تاسی از تعالیم سالار و سرور شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین، جانانه مقابل دشمنان ایستادند.

چرا وقتی این همه دین ما و انقلاب اسلامی ما، وامدار سیره امام همامی است که با یاران وفادارش در حادثه عاشورا جانبازی کرده است، برای اشاعه درست مفاهیم و ارزش های والای عاشورا تلاش شايسته تري نمي كنيم؟

چرا برخی از مداحان با انتخاب اشعاری سخیف که در خورمقام والای امام حسین(ع) و یارانش نیست، فضایی ایجاد می کنند که موجب شرمساری است؟ چرا بعضی ازعزاداری ها شباهتی با مجلس نوحه سالار شهیدان کربلا ندارد؟ چرا برخی از مداحان تلاش نمی کنند با مطالعه کتب اسلامی روایت های درست تری از زندگی امام حسین (ع) و اهل بیت را در مداحی های خود نقل کنند؟ چرا برخی از مداحان ما تلاش نمی کنند مداح با سواد باشند؟ تاریخ اسلام را خوب مطالعه کنند، دستگاههای موسیقی ایرانی را بشناسند و با دانش کافی  در جایگاهی قرار بگیرند که روایتگر واقعه عظیمی چون عاشورا باشند. شيعه حسين(ع) مداح بي سواد نمي خواهد!

رهبر معظم انقلاب فرمودند:

«اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیّدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه می گویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟ این صدای خوش نعمت است؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت است؛ اینها چیزهایی است که خدا به همه نداده است، به شما داده؛ باید این نعمتها را شکر بگزارید.»

چه خوب می شود برای انتقال مفاهیم عمیق و روشنگرانه رویداد بزرگی چون عاشورا، در همه عرصه ها وگستره ها تلاش کنیم. قدري هم به انديشه هاي سالار شهيدان كربلا انديشه كنيم، به مفاهيم والايي چون آزادگي، زير بار زور نرفتن، ايثار، نماز، دينداري و…

همچنین ببینید

هشدار؛ ویروس کرونا؛ توصیه‌های تغذیه‌ای برای مقابله با کرونا

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا اطلاعات خود را بطور دائم درباره ایمن‌سازی مواد غذایی، ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *