پنجشنبه , آذر , 21/9/1398
سرخط خبرها
خانه / فرهنگ و هنر / نگاهی به مراسم روز خبرنگار در لاهیجان/ نکند در حال کوبیدن آب در هاون هستیم؟!/ مجید فلاح شجاعی

نگاهی به مراسم روز خبرنگار در لاهیجان/ نکند در حال کوبیدن آب در هاون هستیم؟!/ مجید فلاح شجاعی

نگاهی به مراسم روز خبرنگار در لاهیجان

نکند در حال کوبیدن آب در هاون هستیم؟!

مجید فلاح شجاعی

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام فایل آن مجید-فلاح-شجاعی-405x400.jpg است

نگارنده این سطور از سال 1362 با تشویق پدرم زنده یاد «ابوطالب فلاح شجاعی» – نماینده و خبرنگار روزنامه اطلاعات در آن سال ها- به عنوان خبرنگار مجله «دنیای ورزش»، فعالیتم را در عرصه مطبوعات آغاز کردم.

از سال 1374 برای تحصیل به پایتخت هجرت کردم، در تهران هم در روزنامه اطلاعات مشغول فعالیت شدم که همچنان ادامه دارد. در همه این سال ها،  این افتخار نصیب من نشده بود که در روز خبرنگار، بین اهالی رسانه شهرستان لاهیجان باشم. امسال این توفیق بزرگ را داشتم در مهر آئین تجلیل از فعالان عرصه خبری شهرستان لاهیجان، در کنار مسئولین و قلم بدستان عرصه رسانه باشم.

«مهر آئین تجلیل از فعالان عرصه خبری شهرستان لاهیجان»، با همکاری فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و شورای شهر لاهیجان برگزار شد. این همدلی و همراهی برای برگزاری چنین مراسمی در خور توجه و تحسین است. این همدلی اداره ها و نهادهای شهر و شهرستان می تواند برای پیشرفت های عمرانی، فرهنگی، ورزشی و… مفید باشد.

سید اسماعیل میرغضنفری فرماندار شهرستان لاهیجان و دکتر جواد نجار تمیزکار رئیس شورای شهر لاهیجان طی سخنانی به جایگاه خبر و خبرنگار در پیشبرد اهداف  مسئولین و دریافت مطالبات مردم پرداختند…

دکتر بهمن مشفقی را از کودکی می شناسم، همیشه مشتری پرو پا قرص روزنامه ها و مجلات ما بودند. اولین مشتری دوره های قدیمی روزنامه اطلاعات، فرهیخته ای که برای فرهنگ لاهیجان یک شخصیت بی نظیر هستند. تحقیق دکتر مشفقی پیرامون اولین اخبار چاپ شده از لاهیجان در مطبوعات کشور و حضور اولین نشریات کشوری در لاهیجان، بسیار تحسین برانگیز و زیبا بود. در نیمه های ارائه مقاله دکتر مشفقی، تعدادی از خبرنگاران عزیز مشغول کف زدن شدند و به نوعی اعتراض خود را از ادامه مقاله دکتر ابراز داشتند!

من و شاید خیلی های دیگر شرمنده این حرکت دوستان شدیم، مگر در چنین مراسم با شکوهی که حرف از مطبوعات و رسانه است، انتظاری غیر از ارائه مطالب کارشناسی و پویا در راستای رسانه داریم که به مذاق بعضی از دوستان خوش نیامد؟

نمی دانم شاید من خیلی در جریان فعالیت همکاران حوزه رسانه در سطح شهرستان لاهیجان نیستم، ولی ازحجم  خبرنگاران فعال عرصه خبر بسیار تعجب کردم! مجریان  مراسم حدود 100 تن را برای دریافت لوح تقدیر بالای صحنه فرا خواندند!  شهرستان لاهیجان چگونه 100 خبرنگار فعال عرصه خبر دارد؟ با کدام خروجی؟ نکند در حال کوبیدن آب در هاون هستیم؟!

به گمانم تعدادی از کسانی که در جمع خبرنگاران فعال حوزه خبر نام گرفتند، مدیران شبکه های اجتماعی بودند که اسامی شان در بالای صحنه خوانده شد! مگر ادمین های کانال های تلگرامی و اینستاگرامی هم خبرنگاران فعال حوزه خبر قلمداد می شوند؟

فکر می کنم اصحاب رسانه در شهرستان لاهیجان، با نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیاز به یک تشکل و انجمن منسجمی دارد تا بتواند از حق و حقوق زحمت کشان عرصه رسانه، دفاع نماید.

حصول رفتار حرفه ای در چهار چوب عرصه های خبر، از اولین حرکت های است که باید خبرنگاران ما در این راه به آن چشم داشته باشند و به دور از حب و بغض های محلی و جناحی ، خود را به استاندارد های خبری کشور برسانند. انتظار می رود اصحاب رسانه در شهرستانی مانند لاهیجان که داعیه فرهنگ دارد و تاریخ، بسیار قوی تر و پویا تر با یاری مسئولین برای آبادانی این منطقه کوشا باشند.

به عنوان عضوی کوچک از مجموعه روزنامه نگاران فعال کشور با سابقه ای بیش از 35 سال، از مسئولین شهرستان لاهیجان می خواهم قدری آستانه تحمل خود را بالا ببرند و در مقابل انتقاد های سازنده  و راهگشا واکنش های تند نشان ندهند! یاد تان باشد که در چهل ساله انقلاب اسلامی هیچ دولتی مانند دولت دوازدهم مورد هجوم و انتقاد های درست و نادرست رسانه های داخلی قرار نگرفته است. برخورد دولت با رسانه ها چگونه است؟

روابط عمومی ها می توانند پاسخگوی انتقادها و طرح سئوال رسانه ها باشند. مسئولین با روابط عمومی های خود به تشریح و پاسخ انتقادها مباحث طرح شده خبرنگاران باشند. در فضایی صمیمی تر و حرفه ای تر می توان گره از مشکلات مردم برداشت. خبرنگاران می توانند یاری رسان دستگاه های اجرایی باشند. البته در این میان با کسانی که با نشر اکاذیب و نشانه گرفتن شخصیت حقیقی و خانوادگی مسئولین، اهداف دیگری را دنبال می کنند، بر خورد دیگری باید داشت.

با همدلی و همکاری می شود اتفاق های خوبی در سطح شهرستان ایجاد کرد که مردم برنده این میدان باشند. سخن بسیار است ولی امیدوارم ؛ «دست به دست هم دهیم به مهر / مهین خویش را کنیم آباد!»

همچنین ببینید

همه هنرمندان بسیجی هستند

نگار نادری رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی لاهیجان در مراسم تقدیر از دو هنرمند ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *