دانلود کامل فایل عالی پاورپوینت بررسی شهرسازی دوران صفویه

Published on Author adminLeave a comment

پاورپوینت بررسی شهرسازی دوران صفویه

پاورپوینت بررسی شهرسازی دوران صفویه

پاورپوینت بررسی شهرسازی دوران صفویه در ۴۸ اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت ppt

مشخصات فایل

تعداد صفحات ۴۸
حجم ۱۷ کیلوبایت
فرمت فایل اصلی ppt
دسته بندی معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

پاورپوینت بررسی شهرسازی دوران صفویه در ۴۸ اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت ppt

فهرست مطالب

مقدمه
کلیات دوران
ویژگیها یا اصول ومشخصه های شهرسازی صفویه
عوامل موثردرشهرسازی صفویه
چیدمان وساختار فضائی
نتیجه گیری
جدول

چکیده:
کلیات دوران:


دوران صفویه در تاریخ معماری و شهرسازی ایران دوران طلایی بحساب می آید .در این دوران علاوه برایجاد شهرهای جدید شهرهای متعددی بویژه شهرهایی که از جنبه مذهبی و یا اقتصادی واجد اهمیت بودند،توسعه وگسترش می یابند.
نظر به اینکه معمولا مهمترین ویژگیهای شهرسازی هر دوره ای در مرکز و پایتخت آن حکومت متجلی می گردد و با توجه به اینکه در دوره صفویه سه شهر  تبریز . قزوین و اصفهان به تر تیب به پایتختی برگزیده می شوند  و بهشهر یا (اشرف البلاد) نیزعنوان پایتخت تابستانی آن حکومت را پیدا می کند بنابراین با بررسی آنها میتوان به اصول و ویژگی های شهرسازی صفویه پی برد .
صفویان که از اعقاب  شیخ صفی الدین اردبیلی بشمارمی آمدند ترک زبان بودند.اما درباره تبارترک یا کردآنهاهنوز بحث و گفتگو وجود دارد .
صفویان از اواخر قرن۱۴ میلادی روی به مذهب شیعه آوردند و با احیای مجدد سازمان دیوانی مبارزه ای سخت را با دو طایفه ترکمن آق قویونلو و قراقویونلو در آذربایجان آغاز کردند و سرانجام پیروز شدند و شاه اسماعیل توانست سلسله صفوی را تاسیس کند و تبریز را به پایتختی برگزیند .
شاه طهماسب  بدلیل  حمله مکرر  عثمانی ها و ازبکان به ناحیه شمال غرب که قتل و غارتشان گه گاهی به تبریز نیز می رسید و وجود تنش های اجتماعی از دو دستگی (حیدر ی ها و نعمتی ها ) درتبریز پایتخت را به قزوین انتقال داد .  آماده سازی شهر قزوین برای تبدیل به پایتختی از سال ۹۵۱ ه . ق آغاز وبیش از ۱۱ سال بطول انجامید و کار انتقال زمانی صورت گرفت که حکومت در موضع قدرت بود .
شاه عباس بدلیل مشکل کم آبی قزوین ازیک سو و محاسن شهر اصفهان از نظر جغرافیایی وکشاورزی( آب زاینده رود) – اقتصادی(راه) – سیاسی (مرکزیت) پایتخت دولت صفوی را به اصفهان انتقال داد ..


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *